Makroskładniki diety – białko
2015-02-09 13:22

Jak powszechnie wiadomo jesteśmy tym co jemy. Odpowiednie żywienie odgrywa bardzo ważną rolę w naszym życiu. Jeżeli produkty, które jemy, są odpowiednio dobrane i pełnowartościowe, mamy pewność, że odżywiamy się zdrowo. Od tego jak się odżywiamy zależy nasze dobre samopoczucie, witalność, a także radość życia. Podstawą każdej diety są trzy makroskładniki: białka, węglowodany i tłuszcze.

 

BIAŁKO to podstawowy budulec naszego organizmu. Jest to związek organiczny zbudowany z 20 aminokwasów. 8 z nich należy do tzw. niezbędnych, które należy dostarczyć wraz z pożywieniem. Białka odgrywają ogromną rolę w funkcjonowaniu mózgu, mięśni i organów wewnętrznych. Spożycie białka powinno być utrzymywane stale na wysokim poziomie. Należy podkreślić, że białka budują wszystkie tkanki oraz wiele związków takich jak enzymy, hormony czy przeciwciała. Ponadto regulują metabolizm zapewniając prawidłowy stan i funkcjonowanie organizmu. Odpowiednie ilości białka w diecie decydują o normalnym wzroście i rozwoju człowieka oraz w regeneracji uszkodzonych tkanek. Trzeba pamiętać, o odpowiednim udziale białek w diecie, ponieważ zbyt duże jego dostarczenie powoduje zwiększoną produkcję kwasu moczowego i mocznika, a tym samym większe obciążenie nerek. Dlatego spożywając duże ilości białka należy pamiętać o warzywach, które odkwaszają organizm.

Jeden gram białka dostarcza 4 kcal. Przeciętny człowiek w ciągu doby traci 30-40 g białek. Białko pełnowartościowe zawiera wszystkie niezbędne 8 aminokwasów w odpowiedniej proporcji. Takie białka są powoli absorbowane w organizmie i efektywnie wykorzystywane. Dlatego gdy jemy więcej białka to dłużej jesteśmy syci, bo jest ono dłużej trawione. Najbardziej pełnowartościowe są białka pochodzenia zwierzęcego, gdyż posiadają pełen aminogram, w porównaniu z roślinnymi, którym zazwyczaj brakuje kilku aminokwasów. Za najbardziej optymalne pod względem składu aminokwasowego uważane jest białko całego jajka odznaczające się wysoką wartością biologiczną. Zapotrzebowanie dzienne na białko jest sprawą bardzo indywidualną i zależy przede wszystkim od trybu życia. Dla osoby prowadzącej siedzący tryb życia wystarczy 1 g na 1 kg masy ciała. Sportowcy natomiast potrzebują znacznie więcej tego składnika – od 1,5 g nawet do 2,5 g i więcej na każdy kilogram masy ciała. Produkty bogate w białko to jaja, drób, wołowina, ryby, produkty mleczne, twarogi, a także orzechy i rośliny strączkowe.

Źródło: http://www.laboratoriumciala.pl/artykul/16/makroskladniki-diety-–-bialko.html