Czego używać do smażenia?
14:13, 25 października 2014 1 komentarz

To na czym smażysz może mieć wpływ na Twoją dietę i zdrowie. Myśląc o zdrowym odżywianiu czy będąc stricte na jakiejś diecie, należy brak pod uwagę każde szczegóły, które mogą zniweczyć nasze cele a nawet uniemożliwić ich osiągnięcie.

 

Bo niby wszystko jest ok. Dieta zbilansowana, trening ok.... ale jednak coś nie idzie. Stoimy w miejscu i progresu nie widać. Jak wiadomo..... diabeł tkwi w szczegółach. Warto przyjrzeć się na początek sposobom jakim poddajemy obróbce nasze jedzenie. O ile w gotowaniu na parze czy pieczeniu raczej nie można doszukać się niczego złego, to w smażeniu sprawa wygląda nieco inaczej. Dlatego bardzo ważny jest rodzaj dobieranego tłuszczu na którym smażymy.

 

Niektóre z nich bardziej szkodzą niż przynoszą coś dobrego, ponieważ wbrew reklamom po prostu nie nadają się do smażenia ponieważ utleniają się w wysokich temperaturach powodując powstawanie substancji rakotwórczych przenikających do naszego jedzenia.

 

Obecnie najlepszą alternatywą jest olej kokosowy. Zawiera on kwas laurynowy, który w organizmie przekształca się w monolauryn. Kwas ten występuje w naturze w dużych ilościach w orzechu kokosowym oraz w mleku matki. Ma on silne właściwości bakteriobójcze i wirusobójcze, a także niszczy drobnoustroje pokryte otoczką lipidową. Olej kokosowy nie zawiera utleniających się kwasów tłuszczowych, dzięki czemu jest bardzo stabilny w trakcie smażenia potraw w wysokich temperaturach.

 

Olej kokosowy ponadto przyśpiesza metabolizm oraz pomaga w usuwaniu tłuszczy z organizmu, stąd też można na nim bez problemu smażyć, czy też dodawać go do sałatek. Warto zwrócić uwagę na fakt, że olej kokosowy nie podwyższa poziomu złego cholesterolu (LDL), gdyż kwasy tłuszczowe w nim zawarte są wykorzystywane przez organizm do produkcji energii. Jak widać olej kokosowy to same zalety. Niestety jego cena może nie zachęcać ponieważ 500 g to koszt około 20 zł. Ale czy warto oszczędzać na zdrowiu ??

wstecz
Aby móc dodawać komentarze należy być zalogowanym użytkownikiem. Logowanie
1 komentarz
Nowicjusz
jacekp
19:36, 28 października 2014
Bardzo fajny do smażenia. A do tego całkiem niedrogi. Wystarczy dobrze poszukać na allegro.